settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat perfekcjonizmu?

Odpowiedź


Mówiąc wprost, perfekcjonizm to mistyfikacja. Nie możemy być perfekcyjni! A mimo to wielu ludzi z dobrymi intencjami stale zabiega o zrealizowanie niewykonalnego celu. Chcą przekroczyć oczekiwania w pracy, w domu, w kościele, w sporcie, w wyglądzie fizycznym- tej listy nie ma końca. W jakiś sposób przekonali samych siebie, że akceptacja wymaga od nich spełnienia osobistych lub społecznych standardów doskonałości. Nastawienie mentalne perfekcjonisty wywołuje stres i może prowadzić jedynie do niezadowolenia i frustracji. Perfekcjonizm często wiąże się ze wzrostem osobistych oczekiwań do absurdalnych wielkości i zabiegania w naszych własnych staraniach o coś, co tylko Bóg może uczynić.

Istotą ewangelii jest to, że nie jesteśmy w stanie siebie samych zbawić. Wszyscy zgrzeszyliśmy; wszyscy nie trafiliśmy (Rzymian 3.23). Grzesznicy potrzebują Zbawiciela, z tego powodu przyszedł Jezus. Gdy Jemu ufamy, On przebacza nam nasze niedociągnięcia, niedoskonałości i nieprawości. Możemy przestać zabiegać o arbitralną, światową "doskonałość" i odpocząć w Jedynym Doskonałym (Ew. Mateusza 11.28).

Marta, która troszczyła i zajmowała się wieloma rzeczami, prawdopodobnie zmagała się z perfekcjonizmem, gdy służyła Panu (Ew. Łukasza 10.40-41). Gdy przygotowywała obiad i nakrywała do stołu, chciała, aby wszystko było właściwie. Problem polegał na tym, że ustawiała sobie wyższy standard niż Jezus ustawiał dla niej. "Niewiele zaś potrzeba, bo tylko jednego" powiedział jej Jezus. Później wskazał na Marię, przykład pokoju i odpoczynku (Ew. Łukasza 10.42).

To prawda, że Bóg powołuje nas do bycia "doskonałymi, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest" (Ew. Mateusza 5.48; tłum. Biblia Warszawska). Greckie słowo "doskonały" użyte tutaj to telios. Co oznacza, "doprowadzony do końca, ukończony lub doskonały”. Zatem bycie "doskonałym" w tym sensie nie jest tym, co często perfekcjoniści mogą sobie wyobrażać. Raczej, dotyczy wypełnienia w Chrystusie. Filipian 1.6 mówi, że dokończenie jest dziełem Bożym. On nas stworzył, zbawił i jest wierny w doskonaleniu nas.

To nie znaczy, że nie mamy odpowiedzialności wzrastania w wierze (2 Piotra 3.18). Musimy współpracować w Bożym dziele w nas (Jego dziele doskonalenia nas)- zobacz Filipian 2.12. Jesteśmy powołani do pobożnego życia i uległości wobec Boga. Jednak w centrum uwagi biblijnych poleceń nie znajduje się postrzeganie nas przez innych, co tak często jest istotą funkcjonowania perfekcjonisty. Zamiast tego skupiamy się na postawie naszego serca wobec Boga.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat perfekcjonizmu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries