settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat karmienia piersią?

Odpowiedź


Zacznijmy od tego, że ważne jest aby zrozumieć, że Biblia nie podaje żadnych szczególnych wskazówek na temat karmienia piersią. Pomimo tego, są chrześcijanie, którzy bardzo mocno opowiadają się po każdej ze stron sporu, często ze szkodą dla chrześcijańskiej miłości i jedności, nie mówiąc już o naszym świadectwie wobec świata.

W czasach biblijnych jedyną alternatywą dla matki karmiącej swoje dzieci było skorzystanie z usług „mamki”, czyli kobiety, która niedawno urodziła i mogła karmić inne dzieci. Mały Mojżesz został znaleziony w koszu pływającym w Nilu, przez egipską księżniczkę, która przyniosła go do pałacu i adoptowała. Ponieważ księżniczka nie miała dzieci, potrzebowała mamki do wykarmienia go piersią. Dzięki serii boskich interwencji matka Mojżesza została włączona w jego wykarmianie (2 Ks. Mojżeszowa 2.1-10).

Karmienie piersią uznawane jest za najkorzystniejszą metodę karmienia niemowlęcia, częściowo ze względu na obecność siary, pierwszego mleka produkowanego przez ssaki, które zawiera niezbędne składniki odżywcze, przeciwciała i immunoglobuliny potrzebne noworodkom do zdrowego wzrostu i rozwoju, zwłaszcza w pierwszym okresie życia. Najwidoczniej, ludzkie mleko jest najzdrowszą formą mleka dla ludzkich noworodków. Jednocześnie, istnieją też sytuacje w których matka niemowlęcia po prostu nie może karmić piersią. Kobiety nadal umierają podczas porodu, wymuszając potrzebę zastosowania karmienia butelką. Matki czasem nie mają mleka, a matki z HIV, zapaleniem wątroby lub innymi chorobami zakaźnymi są wykluczone z karmienia piersią. Niektóre matki muszą wyjść z domu do pracy wkrótce po porodzie i uważają, że korzystanie z laktatora jest po prostu zbyt uciążliwe i czasochłonne. Wreszcie, miliony amerykańskich dzieci urodzonych w latach pięćdziesiątych XX wieku było karmionych butelką z powodu kulturowej pasji do promowania wszystkiego, co „naukowe”, w tym nowej i ulepszonej metody karmienia niemowląt. Nie ma rozstrzygających dowodów na to, że te dzieci wyrosły na mniej zdrowe niż te, które były karmione piersią.

Ostatecznie, wybór tego czy karmić czy nie karmić piersią niemowlę najlepiej pozostawić do indywidualnej decyzji matki, jej rodziny i Boga. Obowiązkiem przyszłych matek jest zapoznanie się z faktami na temat karmienia piersią w porównaniu z karmieniem butelką, a następnie podjęcie świadomej decyzji, z modlitwą i mądrością, którą zapewnia Bóg (Jakuba 1.5). Żadna kobieta nie powinna odczuwać, że jest okropną matką lub mniej wartościową chrześcijanką ze względu na to, że nie karmi piersią. Jako chrześcijanie, nie mamy wzajemnie się osądzać w nieistotnych kwestiach, ale mamy się wzajemnie wspierać w miłości i łasce Pana Jezusa (Rzymian 14.19).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat karmienia piersią?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries