settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat aseksualności?

Odpowiedź


W sensie psychologicznym, aseksualność jest zdefiniowana jako "brak widocznej płci lub narządów płciowych; bezpłciowość." Zasadniczo jednak, gdy mowa jest o aseksualności, odnosi się to do "braku zainteresowania seksem lub pragnienia seksu." Skoro Biblia nigdzie nie wspomina o psychologicznej aseksualności, dla potrzeby tego artykułu zostanie omówiony jedynie brak pragnienia seksualnego. Czy to źle, gdy dana osoba nie ma żadnych pragnień seksualnych/ pociągu seksualnego?

To co Paweł pisze w 1 Koryntian w rozdziale 7 jest najbliższe temu, co jest biblijną wzmianką odnośnie aseksualności. W wersecie 1 mówi, że dobrze jest mężczyźnie, gdy się nie ożeni. W czasie życia w pojedynkę, bez ograniczeń rodzinnych, człowiek może być dostępny na użytek Boży w dowolnym miejscu i w każdym czasie. Przeciwnie, w wersetach 2-6, Paweł pisze, że małżeństwo jest dobre dla tych, którzy mają głęboką pasję dla płci przeciwnej. Małżeństwo pozwala na spełnienie tych pasji w bogobojny sposób. Paweł później jasno wskazuje w wersetach 7-8, że on w tamtym czasie nie był żonaty. Bóg dał Pawłowi dar życia w pojedynkę, zdolność bycia szczęśliwym i życiowo zrealizowanym nie będąc żonatym. Czy to oznacza, że Paweł nie miał absolutnie pragnienia seksu/ czy pragnienie bycia żonatym? Niekoniecznie, ale niezależnie od tego, czego pragnął Paweł, najwyraźniej nie było to tak pochłaniające jak jego pragnienie służenia Bogu. Zauważ- w 1 Koryntian 9.5, Paweł być może wskazuje na pragnienie ożenienia się.

Zatem, czy źle jest gdy dana osoba nie ma pragnienia zamążpójścia/ ożenienia się? Zgodnie z 1 listem Koryntian, rozdziałem 7, nie, zdecydowanie nie jest to złe. Pozostanie w pojedynkę jednak niekoniecznie wskazuje na aseksualność, w tym sensie na brak pragnienia bycia z płcią przeciwną. Dar życia w pojedynkę wspomniany w 1 Koryntian w rozdziale 7 jest zdolnością bycia zadowolonym bez małżeństwa, niekoniecznie braku jakiegoś lub wszelkiego pragnienia małżeństwa. Jeśli ktoś nie ma pragnienia małżeństwa/ seksu, i jest przekonany, że jest to od Pana, to powinien/ powinna użyć tego czasu życia w pojedynkę na służbę dla królestwa Bożego całym sercem. Nie będzie jednak czymś złym, poszukanie konsultacji medycznej, by upewnić się, że aseksualność nie jest spowodowana pewnym rodzajem nierównowagi hormonalnej.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat aseksualności?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries