settings icon
share icon
Pytanie

Kim jest bestia z Ks. Objawienia?

Odpowiedź


W nadchodzącym okresie ucisku światem będzie rządził bezbożny człowiek sprawujący władzę nad złym systemem rządów. Biblia łączy tego władcę końca wieków z okropną bestią z Ks. Objawienia i Ks. Daniela.

W 13 rozdziale Ks. Objawienia Jan widzi koszmarną wizję smoka i dwóch bestii. Pierwsza bestia wychodzi z morza i otrzymuje moc smoka, czyli szatana. Bestia ta jest prawdziwym potworem: "zwierzę, które miało dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jego dziesięć diademów, a na głowach jego bluźniercze imiona. A zwierzę, które widziałem, było podobne do pantery, a nogi jego jak u niedźwiedzia, a paszcza jego jak paszcza lwa" (Ks. Objawienia 13.1-2). Wizja bestii w Ks. Daniela jest podobna na wiele sposobów do wizji Jana (Ks. Daniela 7.7-8, 19-27). Warto studiować Ks. Daniela i Ks. Objawienia razem.

W Ks. Objawienia pojęcie bestii odnosi się do dwóch połączonych podmiotów. Czasami "bestia" odnosi się do królestwa czasów ostatecznych. Siedem głów i dziesięć rogów wskazują, że bestia jest koalicją narodów, które dojdą do władzy, by ujarzmić ziemię pod kontrolą szatana. Późniejsze odniesienia do „bestii” w Ks. Objawienia przedstawiają jednostkę — człowieka, który jest przywódcą politycznym i głową bestii imperium.

Bestia otrzyma śmiercionośną ranę jednak zostanie z niej uleczona (Ks. Objawienia 13.3). Będzie sprawowała władzę nad całym światem i domagała się uwielbienia (Ks. Objawienia 13.7-8). Będzie toczyła wojnę z ludem Bożym i na jakiś czas go zwycięży (Ks. Objawienia 13.7; Ks. Daniela 7.21). Jednak czas bestii jest krótki: zgodnie z Ks. Objawienia 13.5 oraz Ks. Daniela 7.25, będzie miał przyzwolenie na władzę absolutną przez czterdzieści dwa miesiące (trzy i pół roku).

Wierzymy, że bestia z Ks. Objawienia jest antychrystem, tym który będzie wynosił się "ponad wszystko, co się zwie Bogiem lub jest przedmiotem boskiej czci, a nawet zasiądzie w świątyni Bożej, podając się za Boga" (2 Tesaloniczan 2.4). On jest również nazwany "synem zatracenia" i "człowiekiem niegodziwości" (2 Tesaloniczan 2.3). W wizji Daniela, antychryst jest małym rogiem, który powstanie z głowy przerażającej bestii (Ks. Daniela 7.8).

Gdy Pan powróci w sądzie, pokona bestię i zniszczy jej królestwo (Ks. Objawienia 19.19-20; por. Ks. Daniela 7.11). Bestia będzie wrzucona żywcem do jeziora ognistego. Tożsamość osoby, która stanie się bestią z Ks. Objawienia nie jest znana. Zgodnie z 2 Tesaloniczan 2.7, człowiek ten zostanie ujawniony jedynie, gdy Bóg usunie powstrzymujący wpływ Ducha Świętego z ziemi.

Interesujące jest porównanie różnych biblijnych wizji królestw światowych. W 2 rozdziale Ks. Daniela, król Nabuchodonozor marzy o królestwach świata jak o olbrzymim posągu: "wielki był ów posąg, potężny jego blask, a straszny jego wygląd" (Ks. Daniela 2.31). Prorok Daniel później widzi wizję tych samych królestw, z wyjątkiem tego, że widzi je jako ohydne bestie (Ks. Daniela 7). W wizji Jana o ostatecznym światowym królestwie, cesarstwo to jest przedstawione jako groteskowa i zdeformowana bestia. Fragmenty te przedstawiają dwie, bardzo odmienne perspektywy odnośnie królestw jakie ludzkość buduje. Człowiek postrzega swoje dzieła jako imponujące pomniki i dzieła sztuki wykonane z cennych metali. Jednak Boży pogląd na te same królestwa jest taki, że są to nienaturalne potwory. A bestia z Ks. Objawienia będzie najgorsza z nich wszystkich.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim jest bestia z Ks. Objawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries