settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Bazylika Grobu Pańskiego?

Odpowiedź


Bazylika Grobu Pańskiego (lub Bazylika Zmartwychwstania Pańskiego) to kościół i sanktuarium w Jerozolimie, które rzekomo zostało zbudowane wokół pustego grobu Jezusa. Możliwe jest, że kościół ten został zbudowany w miejscu oryginalnego grobu, ale możliwe jest również, że miejsce grobu zostało zapomniane, a świątynia została zbudowana w taki sam sposób, w jaki gromadzono wiele innych relikwii kościelnych - czyli fantazyjnie, lub nawet fałszywie. Istnieją inne tradycje, które identyfikują inne miejsce jako pusty grób Jezusa.

Według historyka Euzebiusza, rzymski cesarz Hadrian kazał zbudować świątynię poświęconą Wenus w miejscu grobu Jezusa, aby zatrzeć miejsce jego pochówku. Po nawróceniu cesarz Konstantyn zaczął budować kościoły i sanktuaria w całym imperium i zastąpił świątynię Wenus kościołem upamiętniającym to miejsce. Kościół Grobu Świętego stał się celem pielgrzymek i jest nim do dziś.

Przez lata Bazylika Grobu Pańskiego była niszczona, odbudowywana i rozbudowywana, tak że obecnie świątynia obejmuje również domniemane miejsce ukrzyżowania, a nawet zawiera kamienny stół, na którym podobno ciało Jezusa zostało namaszczone do pochówku. Kontrolę nad tym miejscem sprawuje kilka instytucji religijnych i cywilnych, ale jest to siedziba greckiego prawosławnego patriarchy Jerozolimy.

Chociaż byłoby interesujące znać dokładne miejsce ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa, taka wiedza nie jest konieczna dla naszej wiary. Ważniejsze jest to, że Jezus umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia (Rzymian 4.25) oraz to że jest dzisiaj z nami obecny poprzez Ducha Świętego (List do Galacjan 4.6). Nie musimy pielgrzymować do żadnego "świętego miejsca", aby być w Jego obecności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Bazylika Grobu Pańskiego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries