settings icon
share icon
Pytanie

Kim są Żydzi aszkenazyjscy? Czy Aszkenazyjczycy są prawdziwymi Żydami?

Odpowiedź


Żydzi aszkenazyjscy, zwani również aszkenazyjczykami, stanowią subkulturę europejskiego judaizmu. W czasach starożytnych, gdy naród żydowski rozprzestrzenił się z ziemi Izraela, wielu z nich osiedliło się w Europie. Żydzi aszkenazyjscy wywodzą się od średniowiecznych Żydów, którzy osiedlili się w Niemczech, Polsce, Austrii i Europie Wschodniej. Aszkenaz to tradycyjne hebrajskie słowo oznaczające "Niemcy" (patrz Księga Rodzaju 10:3 i Księga Jeremiasza 51:27), a w szczególności obszar wzdłuż Renu. Żydzi aszkenazyjscy są często określani w odróżnieniu od Żydów sefardyjskich, którzy zamieszkiwali średniowieczną Hiszpanię i Portugalię.

W XX wieku Holokaust w Niemczech zebrał obfite żniwo wśród ludności aszkenazyjskiej. Wielu Żydów aszkenazyjskich wyemigrowało do innych krajów, takich jak Francja, Stany Zjednoczone i Izrael. Kiedy w 1948 roku powstał Izrael, Żydzi aszkenazyjscy byli największą grupą Żydów, którzy się tam osiedlili. Prawie połowa Żydów mieszkających obecnie w Izraelu to Żydzi aszkenazyjscy, a szacuje się, że 80% Żydów na całym świecie to Żydzi aszkenazyjscy.

Żydzi aszkenazyjscy rozwinęli język jidysz (mieszankę niemieckiego i hebrajskiego) i pewne unikalne zwyczaje, które odróżniają ich od innych żydowskich subkultur. Aszkenazyjczycy od dawna mają wpływ na świat, wnosząc znaczący wkład w naukę (Albert Einstein był Aszkenazyjczykiem), literaturę, ekonomię i sztukę.

Niektórzy ludzie promują teorię, że Żydzi aszkenazyjscy tak naprawdę wcale nie są Żydami; są raczej potomkami Chazarów, koczowniczej grupy ludów w Imperium Tureckim. Ta politycznie motywowana teoria próbuje zasugerować, że Żydzi mieszkający obecnie w Izraelu nie mają historycznych roszczeń do tej ziemi. Istnieje również wiele teorii spiskowych, które łączą Żydów aszkenazyjskich z Iluminatami i rządem jednego świata. Wszystkie te teorie łączy brak dokumentacji lub innych wiarygodnych dowodów. Aszkenazyjczycy nie są azjatyckimi poganami i nie stoją za Nowym Porządkiem Świata. Strony internetowe, które przedstawiają takie twierdzenia, są pełne dziwnych historycznych twierdzeń, spekulacji i mitów pod przykrywką nauki.

Niezależnie od tego, w jakich krajach Żydzi aszkenazyjscy żyli na przestrzeni wieków, Biblia naucza, że Izraelita jest potomkiem Abrahama, Izaaka i Jakuba. Biblia oświadcza również, że Żydzi są narodem wybranym przez Boga. Mojżesz powiedział do synów Izraela: " Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. (7) Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. (8) Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego" (Pwt 7:6-8).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są Żydzi aszkenazyjscy? Czy Aszkenazyjczycy są prawdziwymi Żydami?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries