settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Apokalipsa?

Odpowiedź


Słowo ‘apokalipsa’ pochodzi od greckiego słowa ‘apocalupsis’, które oznacza ‘objawiając, ujawnienie, pozbawiać przykrycia.” Księga Objawienia czasem określana jest jako ‘Apokalipsa św. Jana’, gdyż jest objawieniem danym apostołowi Janowi przez Boga o czasach ostatecznych. Poza tym, grecki wyraz ‘apokalipsa’ jest pierwszym greckim wyrazem użytym w Księdze Objawienia. Zwrot ‘literatura apokaliptyczna’ jest używana do określenia symboli, obrazów i liczb odsłaniających przyszłe wydarzenia. Oprócz Księgi Objawienia w Biblii, znajdują się inna literatura apokaliptyczna: Księga Daniela rozdziały 7-12, Księga Izajasza rozdziały 24-27, Księga Ezechiela rozdziały 37-41 oraz Księga Zachariasza rozdziały 9-12.

Dlaczego w literaturze apokaliptycznej znajduje się tak wiele obrazów i symboli? W księgach apokaliptycznych różne szczegóły zostały ‘zatuszowane’ symbolami i obrazami gdyż było to bezpieczniejsze, aniżeli opisywanie tych rzeczy w sposób jawny i prosty. Poza tym, stworzony symbolizm był elementem zagadki dotyczącej szczegółów czasu i miejsca. Celem takiego symbolizmu jednak nie było wprowadzenia zamieszania, lecz raczej pouczenie i zachęcenie naśladowców Boga do wytrwałości w trudnych czasach.

Poza szczególnym biblijnym znaczeniem terminu ‘apokalipsa’ słowo to jest często używane w odniesieniu do czasów ostatecznych w ogóle, lub do ostatnich chwil czasów ostatecznych. Czasy ostateczne związane z ‘Powtórnym Przyjściem’ Chrystusa i bitwą Armagedon są określane jako Apokalipsa. Apokalipsa będzie pełnym objawieniem Boga, Jego gniewu, Jego sprawiedliwości i Jego miłości. Jezus Chrystus jest pełnią ‘apokalipsy’ Boga, gdyż On objawił nam Boga (Ew. Jana 14.9; Hebrajczyków 1.2).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Apokalipsa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries