settings icon
share icon
Pytanie

Czy świadectwo Angeliki Zambrano o doświadczeniu nieba i piekła jest biblijnie uzasadnione?

Odpowiedź


Angelica Zambrano, młoda Ekwadorka, twierdzi, że była martwa przez 23 godziny, podczas których spotkała Jezusa Chrystusa i została przeprowadzona przez piekło i niebo i odesłana z powrotem, aby ostrzec ludzi przed realiami życia po śmierci. Twierdzi, że czterokrotnie odwiedziła niebo i piekło oraz otrzymała liczne objawienia od Boga.

Angelica mówi, że kiedy Jezus przygotowywał ją do wizyty w piekle, powiedział jej: "Córko, będę z tobą. . . . Pokażę ci to miejsce, ponieważ jest wielu, którzy wiedzą, że piekło istnieje, ale się nie boją. Wierzą, że to zabawa, że piekło to żart, a wielu o nim nie wie. . . . Kiedy to powiedział, widziałam łzy spływające po Jego szatach. Zapytałam Go: "Panie, dlaczego płaczesz?" Odpowiedział: "Córko, ponieważ jest więcej tych, którzy giną, i pokażę ci to, abyś poszła i powiedziała prawdę i abyś nie wróciła do tego miejsca".

Jest absolutną prawdą, że piekło istnieje naprawdę, a nie jest grą czy żartem, a także prawdą jest, że trafia tam wielu ludzi (Mt 7:13; 25:46). Prawdą jest, że Jezus lamentuje nad zagubionymi ludźmi (Mt 23:37). Wiemy, że nie cieszy Go śmierć niegodziwców (Ezechiela 33:11). Jednak fakt, że w wizji Angeliki znajdują się pewne prawdziwe zasady, nie czyni jej prawdziwą prorokinią ani jej wizji boskimi.

Niektóre elementy objawień Angeliki są niebiblijne. Na przykład Angelica twierdzi, że podczas swojej drugiej wizyty w piekle spotkała byłego przywódcę chrześcijańskiego, który znalazł się tam, ponieważ nie oddał dziesięciny. W swojej pierwszej wizji spotkała w piekle kogoś, kto nie przebaczył. W swojej trzeciej wizji widziała ludzi w piekle za popełnienie samobójstwa i za odtwarzanie świeckich stylów muzycznych w kościele. Istnieje wiele innych grzechów, które według Angeliki Jezus wymienił jako przyczynę wysyłania ludzi do piekła. Prawdą jest, że grzech jest objawem niezbawionego serca, a brak upamiętania rzeczywiście spowoduje wieczność w piekle. Ale Angelica Zambrano wyraźnie naucza, że wielu ludzi w piekle było kiedyś zbawionych, ale utracili swoje zbawienie, gdy zgrzeszyli, co jest doktryną, która zaprzecza bezpieczeństwu wierzącego w Chrystusa (J 10:27-30).

Jednym z bardziej dziwacznych twierdzeń Angelici Zambrano jest to, że podczas jej trzeciej wizyty w piekle "Bóg pokazał mi duchy ludzi w piekle, którzy wciąż żyją na ziemi. Ci ludzie są związani i wydają się być w celach". Według Angeliki, ktoś "związany w grzechu" na ziemi jest również uwięziony w piekle - jego duch już tam jest. W Biblii nie ma absolutnie nic o tym, że duchy ludzi są zamknięte w piekle przed śmiercią.

Rażąco niebiblijny szczegół wizji Angeliki Zambrano dotyczy roli Szatana i demonów w piekle. W swojej drugiej rzekomej podróży do piekła, Angelica widzi pierścień demonów otaczający kogoś (kto okazuje się być Michaelem Jacksonem). Gdy patrzy, udręczony piosenkarz "wyciągnął swoje płonące ręce i krzyczał: 'Pomocy! Pomocy!". Widziałam, jak demony podnoszą go i zmuszają do tańczenia i śpiewania tak, jak robił to na Ziemi. Demony szydziły z niego i wrzucały go w płomienie. Podnosiły go i chłostały. Krzyczał z bólu. Och, jak strasznie był dręczony". W wizjach Angeliki szatan jest panem piekła, a demony mogą swobodnie korzystać ze swojej władzy w dręczeniu potępionych. Taki obraz piekła jest bezpośrednio sprzeczny ze stwierdzeniem Jezusa, że "ogień wieczny został przygotowany diabłu i jego aniołom" (Mt 25:41). Szatan i demony nie są odpowiedzialni za piekło. Nie są oni oprawcami, ale będą wśród cierpiących.

Każdy wierzący w Biblię chrześcijanin powinien być ostrożny wobec tych, którzy twierdzą, że mają nowe przesłanie lub objawienie od Boga. Stawką w świadectwie Angeliki Zambrano jest wystarczalność Pisma Świętego. Biblia jest wszystkim, czego potrzebujemy, aby uczynić nas duchowo dojrzałymi i w pełni wyposażonymi (2 Tymoteusza 3:16-17). Nie potrzebujemy pozabiblijnych objawień w postaci snów, doświadczeń czy "świadectw", takich jak świadectwo Angeliki Zambrano, by uzupełniać Biblię. Wiemy, że chwała nieba i groza piekła są prawdziwe, ponieważ Biblia naucza o rzeczywistości tych miejsc, a nie dlatego, że ktoś tam był i wrócił. Wizja Angelici Zambrano nie jest Pismem Świętym, ale niebezpieczną mieszanką prawdy i błędu, próbą połączenia wiary i uczynków.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy świadectwo Angeliki Zambrano o doświadczeniu nieba i piekła jest biblijnie uzasadnione?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries