settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg wysłał Izraelitów do Egiptu na 400 lat (Rdz 15:13)?

Odpowiedź


W Księdze Rodzaju 15:13 Pan mówi Abrahamowi: "Wiedz dobrze, że potomstwo twoje przebywać będzie jako przychodnie w ziemi, która do nich należeć nie będzie i będą tam niewolnikami, i będą ich ciemiężyć przez czterysta lat". Bóg wie wszystko, co się wydarzy i objawił Abrahamowi część przyszłości. Boży plan obejmował wysłanie Żydów do Egiptu na czterysta lat.

Jeśli chodzi o powód, niektóre informacje są podane w kontekście tego wersetu. Wersety 14-16 brzmią: "Lecz Ja także sądzić będę naród, któremu jako niewolnicy służyć będą; a potem wyjdą z wielkim dobytkiem. (15) A ty odejdziesz do ojców swoich w pokoju i będziesz pogrzebany w późnej starości. (16) Lecz dopiero czwarte pokolenie wróci tutaj, gdyż przed tym czasem nie dopełni się wina Amorytów". Dwie główne przepowiednie pomagają wyjaśnić ten 400-letni okres oczekiwania.

Po pierwsze, jednym z rezultatów opuszczenia Egiptu przez Izraelitów miały być "wielki dobytek". Oczywiście, aby opuścić Egipt, musieli tam być. Bóg obiecał, że ich wyjście będzie oznaczało dla Izraela wielką obfitość. Spełniło się to w 12 rozdziale Księgi Wyjścia. Kiedy Izraelici opuścili Egipt po dziesiątej pladze, powiedziano im, aby poprosili Egipcjan o wartościowe przedmioty na ich podróż. "I synowie izraelscy uczynili tak, jak kazał Mojżesz, i pożyczyli od Egipcjan srebrne i złote przedmioty oraz szaty. (36) A Pan usposobił Egipcjan życzliwie do ludu, tak że im pożyczyli; i tak złupili Egipcjan" (wersety 35-36).

Po drugie, Pan chciał poczekać z oddaniem Ziemi Obiecanej Izraelowi, ponieważ "nieprawość Amorytów jeszcze się nie dopełniła". Amoryci oddawali cześć innym bogom i uczestniczyli w wielu innych grzechach. Bóg obiecał usunąć ich z ziemi, w której pewnego dnia miał zamieszkać Izrael. Bóg miał jednak na uwadze pewien okres czasu, który obejmował 400 lat pobytu Izraela w Egipcie. Z pewnością jest On "nieskory do gniewu i obfitujący w miłosierdzie" (Psalm 103:8). Gdy Izraelici powrócili do obiecanej im ziemi, Amoryci zostali zniszczeni zgodnie z przepowiednią Pana (Liczb 21:31-32; Jozuego 10:10; 11:8).

Bóg z pewnością mógł wybrać inny sposób lub inne ramy czasowe na umieszczenie Izraelitów w ich Ziemi Obiecanej, ale wybrał konkretny sposób, aby przynieść chwałę sobie. 400-letni pobyt w Egipcie zawierał wiele przykładów Bożej mądrości i mocy. Zachowanie Izraelitów przez Józefa podczas klęski głodu, objęcie przywództwa przez Mojżesza i wielkie Boże cuda, takie jak przejście przez Morze Czerwone, były częścią pobytu Izraela w Egipcie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg wysłał Izraelitów do Egiptu na 400 lat (Rdz 15:13)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries