settings icon
share icon
Pytanie

Kim jest dwudziestu czterech starców z Księgi Objawienia?

Odpowiedź


Księga Objawienia 4.4 mówi, „A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.” Księga Objawienia nigdzie nie podaj dokładnie kim jest tych dwudziestu czterech starców. Najprawdopodobniej jednak są to przedstawiciele Kościoła. Mało prawdopodobne jest, aby byli to aniołowie, jak niektórzy sugerują. Fakt, że siedzą na tronie wskazuje, że rządzą oni z Chrystusem. Nigdzie jednak w Piśmie Świętym aniołowie nie współrządzą ani nie siedzą na tronach. Są jednak odniesienia do Kościoła, który rządzi i panuje z Chrystusem (Księga Objawienia 2.26- 27, 5.10, 20.4; Ew. Mateusza 19.28; Ew. Łukasza 22.30).

Poza tym greckie słowo przetłumaczone tutaj jako „starsi” nigdy nie zostało użyte w odniesieniu do aniołów, tylko do ludzi, a szczególnie do mężczyzn w konkretnym wieku, którzy są dojrzali i zdolni rządzić z Chrystusem. Słowo starszy byłoby nieodpowiednie w odniesieniu do aniołów, co do których nigdzie nie znajdujemy odniesień w kwestii ich wieku. Ich styl ubioru wskazywałby również, że chodzi o ludzi. Podczas gdy aniołowie pojawiają się w bieli, białe szaty odnoszone są powszechnie do ludzi wierzących, którzy zostali usprawiedliwieni ofiarą Chrystusa podczas zbawienia (Księga Objawienia 3.5, 18; 19.8).

Złote korony noszone przez starców wskazują również, że są to ludzie a nie aniołowie. Korony nigdy nie były obiecane aniołom, ani też aniołowie nigdy nie byli widziani w koronach. Słowo przetłumaczone jako „korony” odnosi się tutaj to korony zwycięstwa, noszonej przez tych, którzy osiągnęli sukces i wygrali zwycięstwo, tak jak obiecał Chrystus (Księga Objawienia 2.10; 2 Tymoteusza 4.8; Jakuba 1.12).

Niektórzy wierzą, że tych dwudziestu czterech starców reprezentuje Izrael, ale w czasach gdy pojawiła się ta wizja, Izrael jako cały jeden naród nie został jeszcze odkupiony. Starcy nie mogą reprezentować świętych z tego samego powodu, bo nie wszyscy byli już nawróceni, gdy Jan miał tą wizję. Starcy najprawdopodobniej reprezentują pochwycony Kościół, który śpiewa pieśni odkupienia (Księga Objawienia 5.8-10). To oni noszą korony zwycięstwa i udają się w tamto miejsce, bo przygotował je Odkupiciel (Ew. Jana 14.1-4).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim jest dwudziestu czterech starców z Księgi Objawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries