settings icon
share icon
Запитання

Чи є гріхом обмін, завантаження чи незаконне копіювання матеріалів, захищених авторським правом (музика, фільми, програмне забезпечення)?

Відповідь


Завантажувати і копіювати всілякі матеріали ніколи не було простіше, ніж зараз. Одним кліком на миші або натисканням кнопки на сканері ми можемо копіювати та поширювати електронні і друковані матеріали. Копіювання й використання чужого матеріалу є досить поширеним, але робити це без дозволу – неправильно.

У Біблії сказано, що ми маємо дотримуватися законів уряду, поставленого над нами (Римлянам 13:1-7). Це – один з ключових моментів у даному питанні. Бог велить нам коритися владі. Єдиний випадок, коли нам дозволено виявляти непослух, стосується вимоги порушити Божі вказівки (Дії 5:29). Згідно з законами про авторське право завантаження, незаконне копіювання чи обмін захищеними матеріалами без дозволу автора/видавця є юридично неправильними діями. Оскільки Господь велить нам коритися законам, практика цифрового інтернет-піратства є гріхом тоді, коли це незаконно. Приблизно 2000 року компанія Napster «відкрила двері» проблемі захисту авторського права в інтернеті та згодом стикнулася зі судовими процесами, які призвели до її банкрутства. Незважаючи на те, що наслідки інтернет-піратства очевидні, досі існує величезна кількість сайтів для обміну файлами, які дозволяють людям продовжувати незаконне використання захищених авторським правом матеріалів. Через судові позови багато з цих сайтів вимагають плату за скачування музики і фільмів та обмежують можливість ділитися цими матеріалами з іншими.

Але проблема копіювання й обміну захищеними авторським правом матеріалами – це більше, ніж просто юридичне питання. Існують і моральні міркування. Використання чужої власності без дозволу – це крадіжка, а інтелектуальна власність є такою ж власністю. Музикант, що працював над створенням пісні, заслуговує на компенсацію, «бо робітник гідний своєї платні» (Луки 10:7; Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Коли пісня копіюється та передається комусь іншому, це означає, що вона буде продана на один раз менше, ніж могла би. І автор втрачає невелику частину заслуженого гонорару. Той же принцип діє і щодо піратства фільмів, фотокопіювання сценарію п'єси, спільного використання програм церковної школи та завантаження програмного забезпечення.

Християни ніколи не мають бажати вкрасти власність іншої людини – проте саме це відбувається, коли ми завантажуємо пісні без дозволу видавця. Християнська організація ніколи не повинна змушувати когось працювати на неї безкоштовно, але саме це відбувається, коли церква без дозволу копіює сценарії чи ноти. Юридично й морально ми маємо слідувати законам про авторське право та надавати належну компенсацію авторам матеріалів, які ми використовуємо.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи є гріхом обмін, завантаження чи незаконне копіювання матеріалів, захищених авторським правом (музика, фільми, програмне забезпечення)?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries