settings icon
share icon
Запитання

Чи може людина спастися через загальне одкровення?

Відповідь


Загальному одкровенню можна дати таке визначення: «Боже одкровення всім людям, у всі часи і у всіх місцевостях, яке показує, що Бог існує і що Він мудрий, сильний та надзвичайний». Такі біблійні тексти, як у Псалмі 18:1-4 і Римлянам 1:20, чітко вказують, що дещо про Бога можна зрозуміти з творіння, що оточує нас. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, прочитайте нашу статтю про відмінності між загальним і особливим одкровенням. Що стосується питання «Чи може людина спастися через загальне одкровення?», то воно зазвичай ставиться разом з іншим питанням – «Що відбувається з тими, хто ніколи не чув Євангеліє?».

Нажаль, є досі місця у світі, де немає жодного доступу до Біблії, до Євангелія Ісуса Христа чи до будь-яких засобів вивчення християнської істини. Тоді виникає питання – що відбувається з такими людьми, коли вони помирають? Чи справедливо для Бога засуджувати людину, яка ніколи не чула про Євангеліє, Ісуса Христа чи навіть про те, що Бог існує? Деякі припускають, що рішення цієї дилеми полягає в тому, що Бог судить тих, хто ніколи про це все не чув, основуючись на тому, як вони реагували на загальне одкровення. Припущення полягає в тому, що якщо людина щиро вірить у те, що можна дізнатися про Бога через загальне одкровення, то Бог судитиме людину на підставі цієї віри й дозволить їй потрапити до раю. Чи може така концепція бути вірною?

Перед тим, як відповідати на це питання, слід розглянути ключові припущення, а саме – що ті, хто ніколи не чув Євангеліє, – шукають Бога, шукають істину й практично просять, аби хтось приніс їм звістку про спасіння. Проблема з цим припущенням полягає в тому, що Біблія говорить цілком протилежне. У Римлянам 3:10-12 сказано: «Немає ні одного праведного, немає того, хто розуміє; немає того, хто шукає Бога. Усі збилися з дороги, зробилися непридатними; немає такого, хто б робив добро, немає ні одного!» (тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Відповідно до Святого Письма, люди беруть знання Бога, яке доступне через загальне одкровення, і викривляють його у своїх душах. Римлянам 1:21-23 говорить: «Адже пізнавши Бога, вони не прославили Його як Бога, не подякували Йому. Але їхні думки стали нікчемними, а нерозумні їхні серця – оповиті темрявою. Називаючи себе мудрими, вони стали нерозумними, і славу нетлінного Бога вони замінили подобою тлінної людини, птахів, чотириногих і плазунів». Відповідно до цього, люди, що живуть без Бога, – не шукають спасіння, а перебувають у бунтівному стані, у темряві та ідолопоклонстві.

Повернімося до нашого питання – чи може людина спастися через загальне одкровення? Біблія ніде не тішить надією, що ті, хто ніколи не чув Євангеліє, цілковито повірять в істину про Бога, розкриту в загальному одкровенні. Знову-таки, у Біблії описується, що «непридатні» повстають проти того, що вони вже знають про Бога, і не шукають подальшої правди про Нього. Однак завжди існує питання: «А що, як?». Якщо людина, яка ніколи не чула Євангеліє, по-справжньому й повністю повірила в те, що можна пізнати про Бога за допомогою загального одкровення, то чи спасеться вона? Якщо така людина насправді існувала, то, на нашу думку, спасіння такої людини відповідає Божій любові, милості й благодаті. Знову ж таки, будь ласка, зрозумійте, що це – гіпотеза, яку Святе Письмо не підтримує.

У книзі Дії, розділ 10, записана історія про Корнилія. Ось його описання: «Був він побожний і богобоязний разом з усім своїм домом: давав багато милостинь людям і завжди молився Богові» (Дії 10:2). Чи спас Бог Корнилія за його посвячення Богові на підставі обмежених знань про Нього, якими той володів? Ні. Господь послав ангела з вказівками до Корнилія, щоб він зв’язався з апостолом Петром і запросив його у свій дім. Корнилій послухався й Петро прийшов і ознайомив з Євангелієм його та всю родину. Корнилій і його сім’я повірили, і тому спаслися (Дії 10:44-48). Розділ 10 книги Дії є наочним прикладом того, що ми не спасаємося лише вірою в певні істини про Бога чи підкоряючись Йому певним чином. Єдина дорога до спасіння – це Євангеліє Ісуса Христа (Івана 14:6; Дії 4:12).

Той факт, що непридатні відкидають загальне одкровення, є причиною, з якої нам настільки важливо проповідувати Євангеліє по всій планеті (Матвія 28:19-20; Дії 1:8). Послання Римлянам 10:14 говорить: «Але як прикликатимуть Того, у Кого не повірили? І як повірять у Того, про Кого не чули? І як почують без проповідника?». Бог велить нам проповідувати Євангеліє, бо «немає ні одного праведного, немає того, хто розуміє; немає того, хто шукає Бога» (Римлянам 3:10-11). Замість того щоб сподіватися, що деякі люди спасуться, повіривши в те, що можна пізнати про Бога за допомогою загального одкровення, Бог закликає нас іти по всьому світу й проповідувати Євангеліє. Віра в Добру звістку про спасіння через Ісуса Христа – це єдиний спосіб спастися, про який ідеться в Біблії (Івана 3:16).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи може людина спастися через загальне одкровення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries