settings icon
share icon
Запитання

Згідно з Біблією, на основі чого формується шлюб?

Відповідь


На це питання складно відповісти, оскільки Біблія ніде конкретно не стверджує, з якого моменту Бог починає вважати пару подружжям. Існує три поширених думки: 1) Бог вважає пару подружжям, коли вона офіційно заручена; 2) пара є одруженою в Божих очах після проведення певної шлюбної церемонії; 3) Бог вважає пару одруженою в той момент, коли вона вступає в статеві стосунки. Пропонуємо вивчити кожну з цих трьох точок зору та розглянути їхні сильні та слабкі сторони.

1. Бог вважає пару подружжям, коли вона офіційно заручена. Біблійні тексти, що наводяться для підтвердження цього погляду, в основному говорять про послух державній владі (Римлянам 13:1–7; 1 Петра 2:17). Ключовий аргумент полягає в тому, що якщо держава вимагає оформлення певних «документів» для визнання шлюбу, то пара має слідувати процесу, затвердженому державою. Покора владі, безумовно, підтримується Біблією, якщо ці вимоги не суперечать Божому Слову та є обґрунтованими. Послання до Римлян 13:1–2 говорить нам: «Кожна людина нехай кориться вищій владі, бо немає влади, яка не була б від Бога, а чинні влади вставлені Богом. Хто противиться владі, противиться Божій постанові; хто противиться, той накликає на себе осуд» (сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Ця теорія має деякі слабкі місця та потенційні проблеми. По-перше, шлюби існували задовго до виникнення будь-яких форм державного правління. Протягом тисячоліть люди одружувалися без свідоцтв про шлюб. По-друге, навіть сьогодні існують певні країни, в яких немає державного визнання шлюбу чи будь-яких офіційних вимог щодо цього. По-третє, є держави, що ставлять небіблійні вимоги до визнання шлюбу. Наприклад, існують країни, де вимагається, щоб шлюб відбувався у католицькій церкві, за католицьким вченням і під керівництвом католицького священика. Очевидно, що для тих, хто не згоден із догмами католицької церкви та її розумінням шлюбу як таїнства, дотримання постанови про шлюб у католицькій церкві не буде відповідати Біблії.

2. Пара є одруженою в Божих очах після проведення певної формальної шлюбної церемонії. За аналогією до того, як у багатьох культурах батько приводить свою дочку до шлюбного вівтаря, деякі дослідники вважають, що Бог привів Єву до Адама (Буття 2:22). На їхню думку, це було Божою участю в першій шлюбній «церемонії». В Євангелії від Івана, розділ 2-й, Ісус був присутній на шлюбній церемонії. Він би не брав участі в такому заході, якби не був згоден з тим, що відбувається. Тим не менше, присутність Ісуса на шлюбній церемонії жодним чином не визначає, що Бог вимагає шлюбної церемонії, але свідчить, що вона є прийнятною в Його очах. Майже кожна культура в історії людства мала певні види формальної шлюбної церемонії. У кожній культурі існує захід, дія, завіт або оголошення, які вважаються проголошенням чоловіка та жінки одруженими.

3. Бог вважає пару одруженою в той момент, коли вона вступає в статеві стосунки. Деякі люди стверджують, що будь-які чоловік і жінка, що вступили в статеві відносини, вважаються Богом одруженими. Така позиція не має біблійної підтримки. Підставою для таких тверджень є той факт, що статеві стосунки між чоловіком і дружиною є вищим виконанням принципу «одного тіла» (Буття 2:24; Матвія 19:5; Ефесянам 5:31). У цьому розумінні статеві відносини є останньою «печаткою» на шлюбному завіті. Тим не менше, якщо пара законно та офіційно одружена, але з певних причин не може вступити в статеві стосунки, вона все одно вважатиметься одруженою.

Вважати одруженими пару, що вступила в статеві відносини, але не дотримується якихось інших аспектів шлюбного завіту, не відповідає Біблії. Святе Письмо в таких місцях як 1 Коринтянам 7:2 відзначає, що статеві стосунки до шлюбу є аморальними. Якщо ж статеві стосунки приводять пару до шлюбу, то це не може вважатися аморальним, оскільки вона буде розглядатися одруженою в момент вступу в статеві стосунки. Тим не менше, немає ніяких біблійних підстав для неодруженої пари вступати в статеві стосунки, а потім вважати себе одруженими, проголошуючи цим, що всі подальші статеві стосунки будуть моральними й такими, що славлять Бога.

Отже, на підставі чого формується шлюб у Господніх очах? Найімовірніше, слід дотримуватися наступних принципів: 1) якщо державні вимоги обґрунтовані та не суперечать Біблії, то парі необхідно прагнути отримання офіційного визнання; 2) пара повинна дотримуватися культурних і сімейних традицій, які зазвичай застосовуються для визнання пари «офіційно одруженою»; 3) якщо можливо, то пара має увінчати шлюб статевими стосунками, втілюючи фізичний аспект принципу «одного тіла».

Що, якщо один або декілька принципів не виконані? Чи є така пара одруженою в Божих очах? У кінцевому підсумку, це питання вирішується між парою та Богом. Бог знає наші серця (1 Івана 3:20). Бог знає різницю між істинним шлюбним завітом і спробою виправдати статеву аморальність. English



Повернутися на стартову українську сторінку

Згідно з Біблією, на основі чого формується шлюб?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries