settings icon
share icon
Запитання

Що в Біблії говориться про капіталізм?

Відповідь


Капіталізм визначається як «економічна система, в якій матеріальні ресурси є приватною власністю, а ринки та ціни використовуються для спрямування і координації економічної діяльності». І хоча в Біблії термін «капіталізм» не згадується, у ній розглядається чимало економічних питань. Наприклад, цілі розділи книги Приповістей, а також багато повчань Ісуса стосуються економіки. З них ми дізнаємося, яким має бути наше ставлення до багатства та як християнам слід поводитися зі своїми фінансами. У Біблії також описується природа людини, що допомагає нам оцінити можливі успіхи або невдачі економічної системи суспільства.

Оскільки значна частина нашого повсякденного життя пов’язана з економікою, нам слід знати, що про це говориться у Святому Письмі. Керуючись ним, ми зможемо зрозуміти, яка модель уряду й економіки вивільнить потенціал людства та обмежить вплив його гріховності. У Буття 1:28 Бог сказав, що ми маємо наповнювати землю й володіти нею. Одним із висновків з цього є те, що людям дозволено мати власність, якою вони можуть розпоряджатися. А оскільки ми володіємо волею та правом приватної власності, то напрошується припущення, що ми можемо вільно обмінюватися своїми товарами й послугами згідно з цим правом в умовах вільного ринку.

Однак, у зв’язку з руйнівною дією гріха, багато місць у світі стали осередками занепаду й нужди. І хоча Бог дав нам владу над Своїм творінням, ми маємо бути відповідальними управителями довірених нам ресурсів. Історично склалося так, що система вільного підприємництва дає більше свободи та є ефективнішою за будь-яку іншу з коли-небудь створених систем в економічному розумінні. Проте християни часто запитують себе – чи можуть вони підтримувати капіталізм? Насправді, вільна капіталістична система заохочує дбати про власні інтереси. Але навіть Євангеліє звертається до наших особистих інтересів, тому що саме в наших інтересах є прийняття Ісуса Христа як свого Спасителя, щоб здобути вічне життя.

Із християнської точки зору основи приватної власності закладені в нашому єстві, створеному за Божою подобою. Ми можемо вибирати, як нам обмінювати своє майно в умовах ринкової системи. Але іноді на наші бажання впливає гріховна природа. Вона також схиляє до лінощів, недбалості та бездіяльності. Справа в тому, що економічної справедливості можна досягнути лише тоді, коли кожна людина нестиме відповідальність за власну продуктивність.

Історично склалося так, що капіталізм має низку переваг. Він вивільнив економічний потенціал, а також започаткував політичну та економічну свободу. Коли уряд не контролює ринок, то участь у підприємницькій діяльності стає економічно вільною. Капіталізм привів також до більшої політичної свободи, адже якщо обмежується вплив держави на економіку, те ж саме відбувається і в інших сферах. Не випадково, що більшість країн із найбільшою політичною свободою зазвичай мають більше економічної свободи.

Але християни не можуть і не повинні підтримувати всі аспекти капіталізму. Наприклад, багато прихильників капіталізму пропагують один із його видів – утилітаризм – який протирічить біблійним цінностям. Нам слід відкинути цю філософію. Крім того, існують й інші економічні та моральні проблеми. Проте, хоча капіталістична економіка і має певні недоліки, такі як монополія та забруднення навколишнього середовища, їх можна позбутися за допомогою обмеженого державного регулювання. Якщо капіталізм перебуває під мудрим контролем, він приведе до значного економічного процвітання та свободи.

Одним із головних моральних аргументів проти капіталізму є жадібність, тому багато християн не впевнені в позитивності системи вільного підприємництва. Критики капіталізму стверджують, що ця система призводить до того, що люди стають жадібними. Але тоді ми маємо запитати – чи це капіталізм робить людей жадібними, чи ж серед нас уже є жадібні люди, які просто використовують свободу капіталістичної системи для досягнення своїх цілей? У світлі опису людської природи в Єремії 17:9, останнє видається більш імовірним. Через те, що люди грішні та егоїстичні, дехто використовує капіталістичну систему для задоволення своєї жадібності. Але це не настільки проблема капіталізму, наскільки реалізація людської сутності. Метою капіталізму є не виправлення поганих людей, а захист від них. Капіталізм – це система, в якій погані люди можуть завдати найменшої шкоди, а хороші вільні робити добрі справи. Капіталізм добре функціонує в середовищі повністю моральних індивідуумів, але також адекватно працює і з корисливими та жадібними людьми.

Важливо розуміти різницю між особистим інтересом та егоїзмом. Усі люди дбають про власні інтереси, які можна реалізувати в неегоїстичний спосіб. Наприклад, ми зацікавлені в отриманні роботи та прибутку, щоб утримувати свої сім’ї. Ми можемо цього досягнути в спосіб, який не є егоїстичним. Навпаки, інші економічні системи, наприклад, соціалізм, ігнорують біблійне визначення людської природи. Внаслідок цього, вони призводять до централізації економічного потенціалу та концентрації влади в руках кількох жадібних людей. Тим, хто скаржиться на вплив великих корпорацій на наше життя, слід розглянути соціалістичну альтернативу, де кожен аспект нашого життя контролює вузьке коло бюрократів.

Хоча жадібність іноді й проявляється в капіталістичній системі, ми маємо розуміти, що це не тому, що такою є сама система, а через те, що жадібність є складовою гріховної природи людини. Треба змінювати не економічну систему, а людські серця силою Євангелія Ісуса Христа. English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що в Біблії говориться про капіталізм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries