www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Co Biblia mówi na temat tego, co powinniśmy jeść (jedzenia koszernego)? Czy jest jakiś pokarm, którego powinniśmy się wystrzegać?

Odpowiedź:
3 Księga Mojżeszowa w rozdziale 11 podaje zasady żywienia, jakie Bóg nałożył na wybrany naród- Izrael. Prawo związane z pokarmem zabraniało spożywania wieprzowiny, skorupiaków, większości owadów, ptaków żywiących się padliną oraz różnych innych zwierząt. Zasady żywieniowe nigdy nie miały zastosowania do kogokolwiek innego prócz Izraelitów. Celem tych zasad żywieniowych było oddzielenie Izraelitów od praktyk innych narodów. Gdy cel ten został zrealizowany, Jezus ogłosił że każdy rodzaj pokarmu jest czysty (Ew. Marka 7.19). Bóg dał apostołowi Piotrowi wizję, w której stwierdził że to co niegdyś było uznane za nieczyste, teraz staje się czyste: „Co Bóg oczyścił, nie miej za skalane” (Dzieje Apostolskie 10.15). Gdy Jezus umarł na krzyżu, wypełnił prawo starotestamentowe (Rzymian 10.4; Galacjan 3.24-26; Efezjan 2.15). To dotyczy również praw związanych z pokarmem czystym i nieczystym.

Rzymian 14.1-23 naucza nas, że nie każdy z nas jest na tyle dojrzały w wierze, by przyjąć to że każdy rodzaj pokarmu jest czysty. W efekcie czego, jeśli przebywamy w towarzystwie osób, które poczułyby się urażone spożywaniem przez nas „nieczystego” pokarmu, powinniśmy zrezygnować z naszego prawa, po to by nie urazić drugiej osoby. Mamy prawo jeść to co chcemy, ale nie mamy prawa tym obrażać innych, nawet jeśli nie mają w tym racji. Obecnie chrześcijanie mają wolność w kwestii tego co jedzą, pod warunkiem że to nie wpłynie na upadek wiary innej osoby.

W Nowym Przymierzu łaski, Biblia dużo bardziej skupia się na ilości jedzenia jaką spożywamy, a nie na tym co jemy. Apetyt fizyczny jest przyrównany do naszej umiejętności samokontroli. Jeśli nie potrafimy kontrolować naszych nawyków żywieniowych, to prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie kontrolować naszych pozostałych nawyków, chociażby tych związanych z naszym umysłem (rozwiązłością, pożądaniem, nienawiścią/ gniewem) czy panowanie nad naszymi ustami, chroniąc je przed plotkowaniem czy kłótnią. Nie możemy dopuścić, aby nasz apetyt nami kierował; my raczej powinniśmy nad nim panować (5 Księga Mojżeszowa 21.20; Księga Przypowieści Salomona 23.2; 2 Piotra 1.5-7; 2 Tymoteusza 3.1-9; 2 Koryntian 10.5).

© Copyright Got Questions Ministries