settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir aizstājošā jeb aizvietojošā teoloģija?

Atbilde


Būtībā, aizstājošā teoloģija māca, ka Dieva plānā baznīca ir aizvietojusi Izraēlu. Šās teoloģijas piekritēji un sekotāji tic, ka ebreji vairāk nav Dieva izvēlētie cilvēki un Dievam nav īpaša plāna attiecībā uz Izraēlas nācijas nākotni. Visus atšķirīgos viedokļus par attiecībām starp baznīcu un Izraēlu var nodalīt divās grupās: vai nu baznīca ir Izraēlas turpinājums (aizstājošā/ derības teoloģija) vai arī baznīca ir pilnīgi atšķirīga un nošķirta no Izraēlas (dispensacionālisms/ pirms - tūkstošgade).

Aizstājošā teoloģija māca, ka baznīca ir Izraēlas aizstājēja un daudzie, Izraēlai dotie Bībeles apsolījumi ir piepildīti Kristiešu baznīcā, bet ne Izraēlā. Tātad, Svēto Rakstu pravietojumi attiecībā uz Svētībām un Izraēlas atgriešanu Apsolītajā Zemē ir ”garīgoti” vai ”alegorizēti,” tā pārvēršot Dieva dotos apsolījumus Izraēlai par apsolījumiem baznīcai. Attiecībā uz šo viedokli galvenā problēma ir tā, ka gadsimtiem ejot ebreju cilvēki joprojām turpina savu eksistenci (nav izdeldēti no pasaules) un it īpaši tas ir redzams jaunajā, modernajā Izraēlas atdzimšanā. Ja Izraēla būtu Dieva nolādēta un ebreju nācijai nav nākotnes, tad kā gan lai izskaidro pārdabisko ebreju cilvēku izdzīvošanu pēdējos 2000 gados par spīti tam, ka tik daudzi ir mēģinājuši tos burtiski noslaucīt no zemes virsas? Kā lai izskaidro Izraēlas atjaunošanu kā nāciju 20.gadsimtā pēc 1900 gadu neeksistēšanas?

Bībelē ir skaidri mācīts, ka Izraēla un baznīca ir divas atšķirīgas lietas. Saskaņā ar skaidru Bībeles mācību baznīca ir pilnīgi citāda un atšķirīga no Izraēlas un abas nav ne salīdzināmas, ne samaināmas. Svētie Raksti māca, ka baznīca ir pilnīgi jauna radība, kas uzsāka savu eksistenci Vasarsvētkos un turpinās pastāvēt līdz tā būs paņemta debesīs prieka jeb līksmības laikā (Ef.1:9-11; 1.Tes.4:13-17). Baznīcai nav nekāda sakara ar Izraēlai domātajām svētībām un noliktajiem lāstiem. Derības, apsolījumi un brīdinājumi ir spēkā esoši un attiecas tikai uz Izraēlu. Pēc Izraēlas lielās izkaisīšanas šo pēdējo 2000 gadu laika periodā saskaņā ar Dieva plānu tā ir atstāta mierā.

Pēc līksmības laika (1.Tes.4:13-18) Dievs atjaunos Izraēlu kā Sava plāna galveno notikumu. Pirmais šā laika notikums būs posta laiks (Atkl.gr.6 – 19 nodaļām). Pasaule tiks sodīta par Kristus noraidīšanu, kamēr Izraēla caur pārbaudēm un likstām tiks sagatavota Mesijas otrajai atnākšanai. Pēc tam, kad Kristus atgriezīsies uz zemes, lielā posta perioda beigās, Izraēla būs gatava Viņa saņemšanai. Tas, kas būs palicis pāri no Izraēlas, izdzīvojošie pēc lielā posta laika būs glābti un Tas Kungs nodibinās Savu valstību uz zemes ar Jeruzalemi, kā tās galvaspilsētu. Kristus valdīs kā Kungs un Izraēla būs tā, kas vadīs visas tautas un visu tautu pārstāvji nāks uz Jeruzalemi slavināt To Kungu, un kalpot Viņam – Jēzum Kristum. Baznīca atgriezīsies kopā ar Kristu un valdīs kopā ar Viņu precīzi tūkstoš gadus (Atkl.gr.20:1-5).

Abi, gan Vecais, gan Jaunais Testamenti atbalsta pirms - tūkstošgadi/ atbrīvošanu saprotot Dieva plānu attiecībā uz Izraēlu. Par spīti visiem iebildumiem visskaidrākais atbalsts pirms - tūkstošgadei ir atrodams Atkl.gr.20:1-7 mācībā, kur tas sešas reizes atkārto, ka Kristus valdība ilgs precīzi 1000 gadus. Pēc posta laika perioda Tas Kungs atgriezīsies un nodibinās Savu valstību ar Izraēlas nāciju priekšgalā. Kristus valdīs pār visu pasauli un starp visām nācijām Izraēla būs vadošā un galvenā. Baznīca valdīs kopā ar Viņu precīzi tūkstoš gadus. Baznīca Dieva plānā nav aizstāta ar Izraēlu. Lai arī izskatās, ka Dievs vērš Savu uzmanību galvenokārt uz baznīcu šinī, žēlastības izsniegšanas periodā, tomēr Viņš nav aizmirsis Izraēlu un pienāks diena, kad Viņš atjaunos Izraēlu kā Savu izvēlēto nāciju lomā, ko Viņš ir iecerējis priekš viņiem (Rom.11. nodaļa).

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir aizstājošā jeb aizvietojošā teoloģija?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries